Na zrobienie pierwszego wrażenia mamy kilkanaście sekund – jakże ważnych sekund! Jeśli w oczach rozmówcy wypadniemy pozytywnie – wspaniale – jesteśmy godni zaufania. Gorzej jednak jak coś pójdzie nie tak…

Na zatarcie pierwszego złego wrażenia potrzeba zdecydowanie więcej czasu – nawet jak okaże się nieprawdziwe. Pierwsze wrażenie to składowa naszego wyglądu, mowy ciała, tonu głosu a nawet zapachu. Chcąc wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jak najlepiej – i zdobyć wymarzoną pracę – oprócz kwalifikacji merytorycznych, warto zastanowić się chwilę nad tym w co się ubrać. Z doświadczenia – bywa z tym różnie… Panie latem w gołych nogach, sandałkach, w mocnym makijażu, obwieszone biżuterią. Panowie w pomiętych za dużych garniturach, za krótkich skarpetach… Naprawdę nie potrzeba majątku i garnituru od Armaniego aby wyglądać schludnie!

Wybierając się na taką rozmowę sporo zależy również od charakteru pracy i stanowiska o jakie się staramy. Inaczej spojrzy na nas pracodawca jeżeli staramy się o pracę związaną z bezpośrednią obsługą klienta, a inaczej w przypadku pracy w agencji reklamowej. Zasada jest prosta – im wyższe stanowisko – tym bardziej elegancko i profesjonalnie się ubieramy.

Mówiąc krótko – Panie i Panowie – powinni wyglądać schludnie, elegancko, klasycznie i mieć wyprasowane wszystkie części garderoby. Panie dodatkowo muszą mieć rajstopy – nawet w upał, buty zakrywające palce i pięty oraz minimalną ilość biżuterii.

Podstawa dla Panów to oczywiście ciemny garnitur, jasna koszula i krawat. Jak wspomniałam – wszystko zależy od charakteru pracy. Starając się o posadę bardziej kreatywną możemy trochę zaszaleć – nie zapominając jednak że strój to nasza wizytówka. Mogą to być na przykład spodnie typu chinos, marynarka bardziej sportowa i dopasowana kolorystycznie koszula. Kropką nad i są dodatki w postaci paska, zegarka i ciekawych butów.

Odpowiednikiem męskiego garnituru dla Pań jest garsonka. Tak wiem – kojarzy się średnio… Pamiętajmy jednak że rozmowa o pracę jest spotkaniem biznesowym i musimy wyglądać w tym wypadku profesjonalnie. Na szaleństwa są inne okazje ???? Inna opcja to damski garnitur i dopasowana do niego bluzka lub koszula. Klasyczna ołówkowa spódnica z elegancką górą świetnie się sprawdzi na takiej rozmowie. Do tego buty na obcasie, które zgodnie z dress codem nie powinny być wyższe niż 7 cm. Wysokie szpilki na bardzo cienkim obcasie zostawiamy na inne uroczystości. Idealnym dopełnieniem ubioru będzie lekki makijaż oraz delikatna biżuteria.

Poniżej kilka przykładów – źródło zdjęć Pinterest.